9.2 C
Скопје

Лисица ги изненади скопјани 

Вирална фотографија со лисица за која сè уште нема точна информација како се нашла низ улиците ги изненади скопјани.

Многумина не можат да си поверуваат на очите како ова диво животно се појавило во урбана средина.

Други, фотографијата ја искористија за да се пошегуваат.

За разлика од Македонија, каде на улиците најчесто гледаме мачки и кучиња, лисиците се едни од најпрепознатливите диви животни во Британија. Овие итри животни извонредно се прилагодуваат во урбаните и приградски области.

Кај нас, освен во зоолошката градина лисицата е распространета од најниските до највисоките шумски подрачја. Таа има силно развиен слух, но затоа видот и е многу слаб. Обично лови ноќно време, но во зимскиот период може да се сретне дење како се обидува да улови некое животно. На лов оди сама, а во исклучителни случаи, само во зимскиот период, може да се забележат неколку примероци заедно.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Прочитајте и...  Џо Бајден во зимата на закани и можности

Поврзани вести

„Коронавирусот денеска го посети и нашиот дом“: Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на ковид-19

Слободен печат

Естонија ја добива првата премиерка во историјата на земјата

Слободен печат

Симптоми на новиот вид на коронавирус: Еве по што се разликува

Слободен печат

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Остави Коментар