Лина Ѓорческа поразена во четвртфиналето на турнирот во Оточец

фото: mtftennis.mk

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа беше запрена во четвртфиналето на турнирот во Оточец (Словенија).

Ѓорческа денес претрпе пораз од 0:2 во сетов. Добро го започна македонската тенисерка мечот и направи брејк на стартот, но првата носителка на турнирот Ирина Бара успеа да се врати, а потоа и да го одземе сервисот на Ѓорческа за 7:5.

Вториот сет помина во целосна доминација на Романката, па Ѓорческа не успеа да освои ниту еден гем (6:0).

Сепак, настапот на овој турнир за Ѓорческа не завршува тука затоа што заедно Деа Херџелаш во двојки ќе се бори за финале на турнирот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот