Лига на Европа: Црвена Звезда пукна „петарда“, пораз на Тотенхем (ВИДЕО)

Фудбалерите на Црвена звезда ја остварија најубедливата победа во првите натпревари од второто коло во Лигата на Европа, декласирајќи го Либерец со 5:1.
„Црвено-белите“ со двата гола на Бен обезбедија водство од 2:0, а до крајот на полувремето Либерец намали преку Матоушек. Во вториот дел, фудбалерите на Црвена звезда го растурија чешкиот тим и со головите на Гајиќ, Катаи и Фалчинели остварија убедлив триумф од 5:1 и ги освоија првите бодови во ЛЕ.

Непријатно изненадување доживеаја Тотенхем и Жозе Мурињо кои загубија со 1:0 на гостувањето кај Антверпен. Единствениот гол беше дело на Рефаелов во 29. минута.

Италијанскиот Милан продолжува со одличните игри на стартот од новата сезона во која нема пораз, а вечерва со 3:0 ја совлада Спарта Прага. „Росоњерите“ поведоа во 24. минута преку Брахим Дијаз, Рафаел Леао во второто полувреме зголеми на 2:0, а Диого Дало го постави конечниот резултат.

Прочитајте и...  Фудбалскиот свет се простува од големиот Диего, меѓу нив и Пеле: Еден ден заедно ќе ја шутираме топката горе на небото

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми беше дел од тимот на Динамо Загреб кој успеа да освои бод на гостувањето кај ЦСКА Москва играјќи 0:0.