Лига куп: Јунајтед рутински, елиминирани Ватфорд и Вест Бромвич! (ВИДЕО)

Три дена после поразот на стартот од Премиер лигата од Кристал Палас, Манчестер јунајтед вечерва го совлада Лутон на гостински терен со резултат 0:3 (0:1) и така се пласираше во осминафиналето на Карабао Лига купот.

Оле Гунер Солскјер започна со комбиниран состав, иако не толку слаб, со новајлијата Хендерсон, потоа Ван-Бисака, Баји, Мегваер, Вилијамс, Матиќ, Фред, Мата, Ван де Бек, Лингард и Игало.

Јунајтед го скрши отпорот на домаќините во 44 минута и тоа од пенал, кога прецизен беше Мата. Шпанецот стана првиот играч кој реализираше за Јунајтед во секоја сезона откако легендарниот Сер Алекс Фергусон ја напушти функцијата менаџер.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Неизвесноста траеше до самиот крај, а потоа на сцена стапи Мејсон Гринвуд, најпрвин во 88 минута му асистираше на Маркус Решфорд, а потоа и во судиското надополнување се запиша во листата на стрелците по додавањето на Бруно Фернандеш.

Ова е значајна победа за враќање на добрата атмосфера на „црвените ѓаволи“ после поразот од Кристал Палас, а во наредното коло од Премиер лигата, екипата на Солскјер ќе му гостува на Брајтон.

Елиминиран е составот на Ватфорд кој загуби кај Њупорт со 3:1, а после пенал серијата Брентфорд непријатно го изненади Вест Бромвич. Најубедлив беше Вест Хем против Хал (5:1), додека поради позитивни случаи на коронавирус одложен е мечот Лејтон Ориент-Тотенхем.

Поврзани вести

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Во Романија досуден најсмешниот пенал во историјата (ВИДЕО)

Слободен печат

Лазаров даде десет гола но неговиот Нант е поразен

Слободен печат

Генијална акција во Холандија, фудбалери играа пред 15.000 плишени мечиња на трибините (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар