-8 C
Скопје

Лига Европа: Металург поразен на гостувањето во Франција

Металург во првиот натпревар од групата „A“ во новоформираната Лига Европа (како замена за досегашниот ЕХФ куп), загуби вечерва од Тулуз со 33:29 (18:15).

Македонскиот претставник се бореше со сите сили да извлече добар резултат од ова гостување, на стартот трипати израмнуваше, а потоа од 3:3 до крајот на мечот предноста ја имаше само домаќинот.

Највисоката позитива на Французите достигнуваше до плус пет, тимот од „Автокоманда“ се наоѓаше во добри можности да намали на „минус еден“, дури и да израмни, но кога беше најпотребно се правеа грешки, не се реализираа шансите.

Тоа ривалот знаеше да го казни и често се одвојуваше на константни три-четири разлика, а од друга страна одбраната на Зоран Кастратовиќ не се покажа во најдобро светло, од секакви позиции некако „лесно“ се тресеше мрежата на Дупјачанец.

Прочитајте и...  Момент за историја: Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди меч во ЛШ!

Со девет голови најрасположен во победничките редови беше норвешкиот пивот Јакобсен, незадржлив за дефанзивците на Металург. Слична партија можеби се очекуваше и од Црногорецот Канкараш исто така еден од клучните играчи во нашата екипа, но тој само двапати се запиша во листата на стрелците.

Најефикасен беше неговиот сонародник Поповиќ со осум погодоци, еден помалку запиша Србинот Рниќ, додека Босанецот Тарабокиа имаше пет голови.

За ракометарите на Кастратовиќ следува детална анализа на мечот и каде може да се подобри играта во пресрет на следните предизвици од натпреварувањето, а наредниот дуел „сино-белите“ ќе го имаат за седум дена во Скопје против полскиот состав на Висла Плоцк.

Поврзани вести

ВИДЕО: Продолжува резултатската криза на Џенова и Пандев во Серија А!

Слободен печат

Го најавуваат како Марадона: Балотели има нов клуб!?

Слободен печат

Лидс и Алиоски го дознаа ривалот во ФА купот

Слободен печат

Момент за историја: Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди меч во ЛШ!

Слободен печат

Хрватите и Босанците ја остварија целта, Србија со важна победа кон ЕП

Слободен печат

Во Талин останаа четворица македонски кошаркари позитивни на ковид-19!

Слободен печат

Остави Коментар