17 C
Скопје

Лидс лесно го реши Саутемптон, 30. минути за Алиоски

Фудбалерите на Лидс го совладаа Саутемптон со убедливи 3:0 во заостанатиот натпревар од 18. коло во Премиер лигата.
Со победата над Саутемптон, фудбалерите на Лидс ја прекинаа негативната серија од два порази по ред.

Сите три гола паднаа во второто полувреме, а резултатот го отвори Патрик Бамфорд во 47. минута по асистенцијата на Тајлер Робертс. Во 78. минута Стјуарт Далас зголеми на 2:0, а конечниот резултат го постави Рафиња со гол од слободен удар во 84. минута.
Македонскиот репрезентативец Езџјан Алиоски натпреварот го започна од клупата за резервни играчи, но менаџерот Марсело Биелса го внесе во игра во 59. минута на местото на Матеуш Клих.
Лидс сега 35. бода со кои се наоѓа на 10. позиција на табелата, додека Саутемптон е 14. со 30 бодови.

Прочитајте и...  Порто не мисли на ЛШ, здравјето на Кинтана е најважно

Поврзани вести

ПСЖ го губи трпението, му даде рок на Мбапе да се изјасни дали останува или си оди

Слободен печат

Георгиевски: Мотор е потенцијален противник и во Лигата на шампионите

Слободен печат

Велковски се враќа во тимот на Е. Пелистер: Против Татран ќе се покажеме во вистинско светло

Слободен печат

Алушовски: Натпреварот со Елверум физички и психички не исцрпи, но против Мотор одиме на победа

Слободен печат

Англичаните сметаат дека Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер во историјата

Слободен печат

Бабиќ: Одбраната е клучот за победа над Татран

Слободен печат

Остави Коментар