Лидерот на Хезболах ги предупреди Израел: Повлекувањето на САД од Авганистан нека ви биде лекција

Лидерот на Хезболах, Хасан Насрала/Фото: Архива на Слободен печат

Хасан Насрала, лидерот на либанското екстремистичко движење Хезболах, оцени дека повлекувањето на САД од Авганистан треба да послужи како лекција за Израел дека таа земја не е сигурен партнер, пренесува израелски и24њуз.

Синоќа Настрала се обрати до неговите поддржувачи, истакнувајќи дека талибанското преземање на Авганистан е „морален пад на Америка”.

„Оние кои највнимателно следат извлекуваат заклучоци од него се Израелците“ рече тој.

Тој оцени дека американскиот претседател Џо Бајден е подготвен да „прифати историска грешка” за да докаже промена во американската политиката, односно дека САД во иднина нема да војуваат со други земји, и реторички праша што би значела новата американска надворешна политиката за Либан и неговите соседи.

Видео на денот