23 C
Скопје

Лидерите на Г20 во четврток ќе одржат видеоконференција за пандемијата на коронавирусот

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува кризата со коронавирусот да предизвика глобална рецесија.

Лидерите на дваесетте најголеми светски економии (Г20) в четврток ќе одржат видеоконференција за пандемијата на коронавирусот, објавија западните медиуми.

Министрите за финансии од Г20 и централните банкари вчера на видеоконференција се договорија да усвојат „акционен план” за Ковид-19.

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува кризата со коронавирусот да предизвика глобална рецесија.

Вонредниот самит на лидерите ќе ја компликува војната околу цената на нафтата меѓу Саудиска Арабија и Русија и зголемените на тензии меѓу САД и Кина во врска со изворот на новиот вирус со кој се заразени над 380.000 луѓе, а починати повеќе од 16.500.

Генералната директоркна на ММФ, Кристалина Георгиева ги поздравува фискалните и монетарните мерки преземени од некои земји, но смета дека тоа не е доволно.

Агата Демараис од компанијата „Економист Интелигенс” истакна дека имајќи ги предвид ограничувањата на монетарната политика, членките на Г20 можат да го поттикнат растот единствено со фискален стимул, но и тоа е дискутабилно.

Поврзани вести

Пандемијата им го зголеми богатството: Дури 117 милијардери повеќе отколку лани во Европа

Слободен печат

ВИДЕО: Наместо само кафенце со Вучиќ, нобеловецот Хандке доби орден

Слободен печат

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Остави Коментар