Лидерите на Г20 ветија достапност на вакцините против ковид-19 за сите земји

Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за фер дистрибуција на вакцини против коронавирус, лекови и тестови во целиот свет, така што тие ќе бидат достапни за посиромашните земји.

Лидерите на Г20, исто така, ќе им пружат помош кога станува збор за долговите, според нацртот на коминикето за Г20, во кое имале увид дел од медиумите.

„Нема да штедиме напори за да обезбедиме сите луѓе да имаат еднаков пристап до вакцините”, велат лидерите на Г20 во нацрт-документот.

Прочитајте и...  Најстудено во Берово и Струмица

Поврзани вести

Гледајте Утрински Брифинг во живо почнуваме во 07:30

Слободен печат

Оштетените штедачи: Еднаш оштетени од грабежот во банката и повторно оштетени преку стечајната постапка!

Слободен печат

На денешен ден – 24 ноември

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Игралиште

Слободен печат

Денеска се празнува големиот чудотворец – се појавува како војник на коњ: им помага на верните или ги казнува неверните

Слободен печат

Остави Коментар