1 C
Скопје

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на вечерашниот состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со примена на строги мерки на рестрикции на неесенцијални патувања.

– Убедени сме дека мораме да оставиме отворени граници, но истовремено разгледуваме и рестрикции за неесенцијални патувања, порача претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен по состанокот на лидерите исто така порача дека е неопходно да се одржи функционалност на единствен европски пазар преку непречен проток на роба и работници.

Лидерите на ЕУ ја нагласија сериозноста на моменталната епидемиолошка ситуација во Европа и повикаа на обележување на таканаречени „темно црвени“ зони на епидемиолошката мапа на Европа со која би ги означиле местата каде е зголемена циркулацијата на вирусот.

Прочитајте и...  Народната банка продолжува со развој на статистиката на финансиските сметки

Заклучено е дека на надворешните граници на ЕУ ќе се воведат додатни мерки со цел запирање на ширењето на вирусот, па од патниците од трети земји од сега ќе се бара и тестирање пред да патуваат.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извозот на вакцини за Австралија

Слободен печат

За овој месец најавен старт на имунизацијата на населението: Вакцините на „Фајзер“ треба да стигнат во првиот квартал од оваа година

Слободен печат

Каналот на Трамп на Јутјуб ќе биде дозволен штом се намали ризикот од насилство

Слободен печат

Истражување во САД: За повеќето Американци, Кина е непријател или конкурент

Слободен печат

ПЕЦ: Досега починаа 840 новинари во светот од ковид-19

Слободен печат

Најмалку 64 политичари се убиени во Мексико во последните шест месеци

Слободен печат

Остави Коментар