Лидерите на ЕУ на дводневен самит во Брисел - Слободен печат

Лидерите на ЕУ на дводневен самит во Брисел

Лидерите на земјите членки на ЕУ денеска и утре во Брисел ќе се состанат на последниот самит во 2019 година.

Ова ќе биде првиот состанок на врвот со кој ќе претседава новиот претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Првиот ден од декемврискиот самит на ЕУ лидерите ќе му го посветат на усвојувањето на заклучоците од Конференцијата за иднината на Европа, што е замислена како форум на кој во следните две години граѓаните, граѓанските здруженија и институциите на ЕУ ќе дебатираат за можните внатрешни реформи на ЕУ.

Втората тема на Европскиот совет ќе биде посветена на климатските промени. Се очекува лидерите на ЕУ да ги усвојат насоките за долгорочната стратегија на ЕУ во борбата против климатските промени, што ќе се темели на остварување на „климатски неутрална Европа” до 2050 година.

Во текот на вечерата ЕУ лидерите ќе разговараат и за новиот долгорочен буџет, како една од одредниците на иднината на Унијата.

Првиот ден од самитот лидерите треба да го заокружат со размена на мислења за односите со Русија, партнерството со африканските земји, ситуацијата во Турција и фунцкионалноста на Светската трговска органзиација.

Лидерите на земјите од членки на ЕУ утрре продолжуваат со работа во форматот ЕУ 27 и разговорите за Еверозоната и засилувањето на Европската економска и монетарна унија.

Самиот крај од самитот ќе биде посветен на Брегзит и подготовките за преговорите за идното партнерство со Велика Британија.

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

5 × five =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат