Лице на ангел, мозок на ѓавол: Четирите кралици на дрогата

Дека наркокартелите не се резервирани само за мажите, докажува примерот на жените кои често се посурови од своите колеги.

Според проценките на полицијата и безбедносните служби, бројот на жените во наркокартелите во последниве три години пораснал за околу 400 проценти, а голем дел од нив ги наследиле убиените сопрузи на нивните места во криминалните организации.

Во продолжение запознајте ги четирите најозлогласени кралици на дрогата.

Гризелда Бланко – Црната вдовица

„Сè што прави мажот, жените можат уште подобро бидејќи се пострастни“, е една од изјавите на оваа Колумбијка која се качила на чело на еден мафијашки картел во 1980-тите години, кога во Мајами владеела таканаречената кокаинска грозница.

Бланко била склона кон криминал уште на рана возраст. На 11 години киднапирала едно дете, а патот ја одвел во Америка каде што станала организаторка на мрежа која кокаинот го внесувала од Колумбија и го препродавала во Америка. Поради тоа, освен прекарот Црна вдовица, го добила и прекарот Кума на кокаинот.

Прочитајте и...  Сашко Коцев на Бубамара: Како да те Кики моја, како да те Фрики моја… (ФОТО)

Таа заработувала и по осум милиони долари на месец, а до култниот статус дошла благодарение на својата безобзирност во работењето. Се претпоставува дека е одговорна за преку 200 убиства, а полицијата ја фатила дури во 1985 година.

Енџи Санклементе Валенсија

Колумбијката Енџи во јавноста станала позната кога победила на еден од тамошните избори за мис.

Работела како фотомодел за долна облека. Завршила во врска со водачот на мексикански картел, познат под прекарот Чудовиште.

Тој ја учел и ја вовел во работата, а кога раскинале, одлучила да започне сопствен бизнис со дрога. Без проблеми носела дрога од Аргенитна во Англија преку моделите кои работеле во нејзината агенција за манекенки, која ѝ била само параван.

Прочитајте и...  Поранешното момче на водителката што се самоуби ги објави нивните последни пораки! (ФОТО)

Среќата на крај ѝ го свртела грбот кога една од манекенките е откриена со дрога, па Енџи завршила во затвор во Аргентина.

Енџи Санклементе Валенсија

Анел Виолета Нориега Риос

Попозната како Кралица на злостроствата или Убава, Анел веќе со години е на листата на најбарани криминалци во Северна и Средна Америка. Била шефица на испораката на наркокартелот Ла фамилија и била задолжена за организација и надзор на продажбата на метамфетамини, марихуана и кокаин на подрачјето на САД.

Related image

Сандра Авила Белтран

Таа била една од првите жени која се пробила во матните води на наркобизнисот, а со својата работа го заслужила прекарот Кралица на Пацификот. Таа била врска меѓу два озлогласени картели – мексиканскиот Синаол и колумбискиот Норте дел Вале. Двапати се мажела, а во двата случаи мажи ѝ биле корумпирани полициски службеници. Двајцата завршиле на ист начин – со смрт под неразјаснети околности.

Прочитајте и...  Хит тренинг за витка линија: Согорете 150 калории за 8 минути (ВИДЕО)

Young Sandra Ávila Beltrán

Прочитај повеќе

Ексклузивни фотографии од „Златна бубамара“ – Погледнете како е вечерва во „А1 Арената“ (ФОТО)

Михаило Донев

Сашко Коцев на Бубамара: Како да те Кики моја, како да те Фрики моја… (ФОТО)

Слободен печат

Откриена нова „мини Месечина“, која во моментов кружи околу Земјата

Слободен печат

Хит тренинг за витка линија: Согорете 150 калории за 8 минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Наши миленици: Папагалчето Коко

Слободен печат

Хороскопски знаци кои до крајот на март ги очекуваат нови можности но и големи предизвици

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешното момче на водителката што се самоуби ги објави нивните последни пораки! (ФОТО)

Слободен печат

Џони Деп призна дека е воодушевен од ќебапи!

Слободен печат

Операција „Рубикон“: Како Југославија ја открила наjголемата шпионска афера во историјата

Слободен печат

„Brass Brothers“ ќе ве заразат со нивната прва авторска песна „Време – невреме“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гвинет Палтроу стави маска да се заштити од коронавирусот и даде совети за заштита! (ФОТО)

Слободен печат

Викторија Бекам ги воодушеви фановите со видео од минатото!

Слободен печат