Лицето кое го погоди со јајце Макрон, сместено во психијатриска болница

Францускиот претседател Емануел Макрон повторно нападнат/ Фото Twitter Screenshot

Човек што го погоди со јајце претседателот на Франција, Емануел Макрон, во Лион, е сместен во психијатриска болница.

Јајцето го погоди Макрон во рамото при вчерашната посета на меѓународниот саем за храна. Сторителот е студент кој има 19 години, а беше приведен веднаш по инцидентот. Тој не е на листата на барани лица. Обвинителството започна истрага за „напад врз лице во јавна функција“.

По психијатрискиот преглед, беше проценето дека студентот има потешкотии во расудувањето и мора да биде хоспитализиран. Вчера, Макрон присуствуваше на изложбите за угостителство, хотели и угостителство.

Човекот што пукаше во Макрон беше уапсен неколку секунди подоцна. За време на апсењето, младиот човек извика „Да живее револуцијата!“. И покрај инцидентот, Макрон рече дека сака да разговара со младиот човек.

-Ако има нешто да ми каже, нека дојде и каже. I’llе се видиме подоцна, оди земи го – рекол Макрон на обезбедувањето.

Извор: abcnews.go.com 

Видео на денот