-2 C
Скопје

Либанскиот премиер: Транспарентно се справив со експлозијата во пристаништето во Бејрут

Либанскиот премиер Хасан Диаб денеска изјави дека неговата совест е чиста во случајот со експлозијата во Бејрут на 4 август, откако судијата што ја истражува експлозијата го обвини за небрежност.

Диаб рече дека е уверен дека транспарентно се справил со досието за експлозијата во пристаништето во Бејрут, додавајќи дека е изненаден што бил мета на истражен судија.

Разврска за разорната експлозија во Бејрут: Обвиненија против либански функционери од царината

Либанскиот истражен судија претходно ги обвини привремениот премиер Хасан Диаб и тројца поранешни министри за небрежност во експлозијата во пристаништето во Бејрут, во која загинаа 200 лица во август. 

Извор.МИА

Прочитајте и...  Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар