Либанската Влада го прифати планот за сеопфатни економски реформи

Либанската Влада денеска ги одобри сеопфатните реформи со кои се надева дека ќе ги смири стотиците илјади незадоволни граѓани, кои со денови протестираат повикувајќи ја владата на премиерот Саад Харири да поднесе оставка.

По денешната седница на владата Харири пред новинарите кажа дека е одобрен буџетот за 2020 година со дефицит од 0,6 отсто, без воведување нови даноци, пренесоа американските медиуми.

Тој кажа дека платите на високите финкционери, вклучувајќи ги и членовите на парламентот, ќе бидат преполовени во рамки на пакетот економски реформи.

Харири додаде дека Централната банка и банкарскиот сектор со околу 3,4 милијарди долари ќе помогнат во намалување на дефицитит.

Владата, исто така, го одобри укинувањето на повеќе државни институции, вклучувајќи го и Министерството за информации.

Прочитајте и...  Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Владата ќе им даде и повеќе милиони долари на семејствата кои живеат во сиромашптија, како и 160 милиони долари за станбени кредити.

Харири овие мерки ги опиша како „финансикси пуч”.

Прочитај повеќе

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОГНОЗИ: Најлошото сценарио за Велика Британија е 120.000 мртви од Ковид-19 во вториот бран

Слободен печат

Од утре граѓаните ќе може да ги користат ваучерите за летување

Слободен печат

На денот на изборите ќе работат три билетарници на ЈСП

Слободен печат

Хрватска во паника: За три недели можно е 2.000 новозаразени, за еден месец 5.000

Слободен печат

Бајден вети два трилиони долари за обновлива енергија доколку биде избран за претседател

Слободен печат

„Блескавата ѕвезда“ на Азија погодена од најтешка рецесија во историјата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Австрија забрани слетување на авиони од Западен Балкан

Слободен печат

Откриено присуство на геноми на коронавирусот во отпадните води во Солун

Слободен печат

МЗ: Изминатите три недели бројот на оздравени лица расте за околу 40% на неделно ниво

Слободен печат

Армијата доби донација во заштитна опрема од Кина вредна 250.000 евра

Слободен печат

Врховниот суд на САД одобри извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години

Слободен печат

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Слободен печат