Либанец уапсен во Грција за убиство и киднапирање на авион што се случило пред 34 години

Либанец баран поради киднапирање на авионот TWA во 1985 година и убиство на еден американски патник е уапсен во Грција, соопшти денеска  грчката полиција.

Тој 65-годишен маж е уапсен во четвртокот на островот Миконос врз основа на европски налог за апсење кој за него го издала Германија, стои во соопштението, во кое не е наведен неговиот идентитет.

Според грчките медиуми, тој Либанец бил осомничен за киднапирање на споменатиот авион на 14. јуни 1985. година непосредно по неговото полетување.

Леталото полетало од Каиро и патувало во Сан диего со слетувања во Атина, Рим, Бостон и Лос Анџелес.

Авионот бил киднапиран по неговото полетување од грчката престолнина.

Осомничениот киднапред бил уапсен при контрола на пасошите на крузер, пренесе агенцијата АНА. Тој во петокот излегол пред судот, кој му наложил притвор пред да биде испратен во Германија.

Прочитајте и...  Кинескиот гигант има најмногу 5G договори во Европа

Тој бил уапсен во Германија две години откако го киднапирал авионот TWA, но потоа бил разменет со двајца германски заложници, јавуваат грчките медиуми.

 

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

3 − 1 =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат