Либан се обрати до Интерпол во врска со експлозијата во Бејрут: Издадени потерници по двајца Руси

Главниот истражител за причините за разорната експлозија што се случи во август во пристаништето во Бејрут денеска издаде две потерници по капетанот и сопственикот на бродот со кој беа превезени илјадниците тони амониум нитрат пред седум години.

Речиси 3.000 тони амониум нитрат складиран во бејрутското пристаниште експлодираа на 4 август, при што загинаа 193 лица, повредени беа 6.500 луѓе и беше предизвикана материјална штета од повеќе милијарди долари.

Судијата Фади Саван го предал случајот до либанското државно Обвинителство и побара од Интерпол да ги приведат капетанот и сопственикот на бродот кои инаку се државјани на Русија. Над 20 лица, поголем број на работници во пристаништето и царинарници, се притворени по експлозијата.

Прочитајте и...  Инцидент во Србија: Фрлена бомба врз полициска станица во Србобран, нема повредени

Поврзани вести

Папата Франциск за првпат поддржа легализација на истополови бракови: Имаат право на семејство

Слободен печат

Димовски: Нема што да се дебатира за онлајн седници, Уставот е јасен

Маријана Митровска

Умре волонтер кој учествувал во тестирањето на Оксфорд вакцината против ковид-19

Слободен печат

ОММ: Пратениците да ги донираат лаптопите онаму каде што се најпотребни

Слободен печат

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Маријана Митровска

Рекламација на производи од 847 милиони долари: Ј. Кореја купи четири дрона од САД, два со дефекти

Слободен печат

Остави Коментар