-2 C
Скопје

Либан повторно „заклучен” наредните 25 дена

Во Либан денеска е воведена 25-дневна блокада низ целата земја за да се ограничи ширењето на коронавирусот.

Ова е трето „заклучување” во Либан откако првиот случај беше пријавен кон крајот на февруари.

Од денеска голем број компании се затворени, а сообраќајот е ограничен наизменично на парни и непарни броеви на регистарските таблички.

Бројот на летови на единствениот меѓународен аеродром во земјата исто така е намален.

Од денеска полицискиот час стапува на сила од 18 до 5 часот наутро, кој ќе трае до 1 февруари.

Во Либан вчера имаше рекорден број новозаразени – 4.166 случаи пријавени во изминатите 24 часа.

Вкупниот број заразени со Ковид-19 е речиси 200.000.

Во изминатите 24 часа регистрирани се 21 смртни случаи, така што вкупниот број  починати од коронавирус е повеќе од 1.500. 

Прочитајте и...  Црта: Во српските медиуми нема плурализам, на Вучиќ половина од вкупното време

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар