Либан: Отфрлени предложените реформи, ќе има нови протести

Либанските демонстранти денеска поставија барикади на улиците на Бејрут со што го продолжија протестите, шести ден по ред. Тие ги отфрлија предложените реформи и инсистираат Владата да поднесе оставка.

Премиерот на Либан Саад Харири синоќа понуди пакет реформи, но демонстрантите ги отфрлија како „недоволни и нецелосни”.

Реформите вклучуваат намалување за 50 отсто на платите на највисокорангираните функционери, ремонт на секторот на електрична енергија и намалување на бројот на владините институции.

Ова се најголемите протести во Либан во последните 15 години.

Прочитајте и...  Уред со УВ зраци за дезинфекција од вируси и бактерии доби Инфективна, болницата во Тетово и Прилеп

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат