-2 C
Скопје

Либан: Обвинение за немарност за премиерот и тројца поранешни министри во случајот со смртоносната експлозија

Либански истражен судија ги обвини привремениот премиер Хасан Диаб и тројца поранешни министри за небрежност во случајот со експлозијата на пристаништето во Бејрут во која, во август, загинаа 200 лица.

Бројот на загинатите во експлозијата во Бејрут нарасна на 220, уште тројца министри поднесоа оставки

Според судски извори, меѓу обвинетите се поранешниот министер за финансии Али Хасан Кали, како и поранешни министри за финансии за јавни работи, Гази Зеајтер и Јусеф Фианиос.

Огромна трагедија: Во експлозијата во Бејрут загинаа над 100 лица, а повредени се повеќе од 4.000 (ГАЛЕРИЈА)

Тие се највисоките функционери обвинети во истрагата што се води во тајност.

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Прочитајте и...  Ахмети: Сите разлики меѓу нас се надминати

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар