Либан нема да го екстрадира Карлос Гон во Јапонија

Кон крајот на декември, Карлос Гон го напушти Токио во обид да избегне судење за поголем број обвиненија.

Либан нема да го екстрадира поранешниот извршен директор на „Нисан” Карлос Гон во Јапонија, каде се соочува со серија финансиски обвиненија, објави денеска јапонската агенција Никеи, повикувајќи се на либански судски службеник.

Службеникот изјавил дека може да му се суди во Либан, ако властите се сомневаат во него за кривично дело.

Претходно во јануари, адвокатот на Гон даде висока оценка на судските постапки во Либан, откако истражните органи во земјата го испрашуваа поранешниот шеф на „Нисан”.

Кон крајот на декември, Карлос Гон го напушти Токио во обид да избегне судење за поголем број обвиненија.

Карлос Гон – човекот кој е сѐ, само не нормален бегалец

Прочитајте и...  Завршни зборови во „Рекет“, одбраната со реакција дека поротник е со изминат мандат

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат