Либан нема да го екстрадира Карлос Гон во Јапонија

Кон крајот на декември, Карлос Гон го напушти Токио во обид да избегне судење за поголем број обвиненија.

Либан нема да го екстрадира поранешниот извршен директор на „Нисан” Карлос Гон во Јапонија, каде се соочува со серија финансиски обвиненија, објави денеска јапонската агенција Никеи, повикувајќи се на либански судски службеник.

Службеникот изјавил дека може да му се суди во Либан, ако властите се сомневаат во него за кривично дело.

Претходно во јануари, адвокатот на Гон даде висока оценка на судските постапки во Либан, откако истражните органи во земјата го испрашуваа поранешниот шеф на „Нисан”.

Кон крајот на декември, Карлос Гон го напушти Токио во обид да избегне судење за поголем број обвиненија.

Карлос Гон – човекот кој е сѐ, само не нормален бегалец

Прочитајте и...  Партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучуваат за импичмент на Пендаровски

Поврзани вести

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15. минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги измисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат