8 C
Скопје

ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

ЛГ Електроникс може да го напушти производството на паметни телефони, откако загуби околу 4,5 милијарди долари во тој бизнис во изминатите пет години, пишува Кореја Хералд.

Извршниот директор на ЛГ, Квон Бонг-Сук испрати порака до вработените во која наведува дека може да следат големи промени во сегментот на паметни телефони.

„Без оглед на какви било промени во насоката на бизнисот со паметни телефони, вработените ќе ги задржиме, така што нема потреба да се грижите. Како што се интензивира конкуренцијата на глобалниот пазар на мобилни телефони, време е ЛГ да го направи најдобриот избор”, рече менаџерот на ЛГ.

Тој во пораката додава дека компанијата ги разгледува сите можни мерки, вклучувајќи продажба, повлекување и намалување на бизнисот со паметни телефони.

Прочитајте и...  Ем се бараат „кртовите“ на Мијалков, ем пак течат информации

Кога ја презеде функцијата во јануари минатата година, извршниот директор Квон вети дека ќе направи пресврт во бизнисот со паметни телефони.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар