Левица поднесе Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Пратениците од Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов до претседателот на Собранието, Талат Џафери поднесоа Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии.

Предлог-Декларацијата е поднесена по повод утрешниот државен празник „23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба“.

Тие во Собранието најавија прес-конференција за повеќе детали во 11.30 часот, што воедно ќе биде и првата прес-конференција на Левица како парламентарна партија.

Прочитајте и...  Град Скопје со кампања: За блек фрајдеј одложете го кабастиот отпад на вистинското место

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian