Левандовски на четири гола од рекордот на Роналдо

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски двапати се запиша во листата на стрелците против Челси (4:1) и моментно има 13 погодоци сезонава во ЛШ.

Рекордер од аспект на головите е играчот на Јувентус, Кристијано Роналдо – 17 голови, учинок кој го забележа во натпреварувачката сезона 2013/2014. Сезонава Роналдо запиша само четири голови.

Португалецот ги завзема и следните две позиции со 16 голa во сезоната 2015/2016 и 15 во сезоната 2017/2018.

На четвртото место е Лионел Меси со 14 гола во сезоната 2011/2012. Така, за да го постигне најдобриот резултат во историјата, полскиот напаѓач Левандовски мора да даде четири гола во најмногу три натпревари.

Во четвртфиналето од Лигата на шампионите на 14 август, Баерн ќе игра со Барселона, а до крајот на елитното натпреварување ќе се игра само по еден натпревар.

Прочитајте и...  Меси ја критикуваше Барселона: Ништо повеќе не ме изненадува!

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат