Левандовски: Клоп има две лица

Роберт Левандовски веќе шест години ги решета мрежите во дресот на Баерн Минхен откако пристигна од Борусија Дортмунд како слободен играч.

Сепак, Левандовски не го заборава времето поминато во Борусија Дортмунд каде четири години работеше заедно со Јирген Клоп кој сезонава на Ливерпул му ја донесе долгоочекуваната титула во Премиер лигата.

Токму затоа во интервјуто за ЕСПН на прашањето кој му е омилен тренер, како од топ изговори Јирген Клоп.
– Омилен тренер ми е Јирген Клоп, а по него Пеп Гвардиола. 100 проценти – изјави Левандовски и потоа опиша како изгледаше соработката со сегашниот тренер на Ливерпул:

Јирген Клоп/EPA-EFE/Phil Noble

– Клоп има две лица. Можете да го видите неговиот татковски пристап, но има уште една страна – таа како тренер, менаџер. Ви кажува се, а тука не мислам само на добри работи. За фудбалерите тоа е врвен мотиватот, го прави тоа совршен начин, затоа што постои точно чувствува до каде може да го „бутка“ секој играч. Неговите тренерски и човечки квалитети се неверојатни.

Прочитајте и...  Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Одличниот напаѓач сè уште не ја заврши сезоната иако со Баерн триумфира во Бундеслигата. Баерн и Левандовски викендов ги очекува реваншот од осминафиналето од Лигата на шампионите против Челси, но не се очекува да имаат проблеми бидејќи во првиот натпревар во Лондон победија со 3:0.

– Челси одигра одлично во последните натпревари, но не сум загрижен. Знаеме и ние дека сме во добра форма и знаеме што се случи на првиот натревар. Најважно за нас е да бидеме добри во првите 20 минути – смета Левандовски.

Прочитај повеќе

ММА спектакл во Абу Даби, Адесања го нокаутира Коста (ВИДЕО)

Слободен печат

Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Слободен печат

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат