Левандовски е во страшна форма, само Македонија „имаше“ среќа! (ФОТО)

И натпреварувачката 2019/20 ја започна како и во изминатите години, голгетерски, страв и трепет за секој голман. Полскиот репрезентативец беше еден од најзаслужните за третата победа по ред во Лигата на шампионите за Баерн Минхен на жешкото гостување во Атина против Олимпијакос.

Роберт Левандовски двапати се запиша во листата на стрелците против грчката екипа и така германскиот првак на три кола до крајот на групната фаза веќе е на чекор од пласман во нокаут-фазата.

Левандовски (31) кој од 2014 година ги брани боите на баварскиот гигант и со кој има договор до 30 јуни 2023 година, и сезонава се наоѓа во страшна форма.

Тоа го докажува и следниот податок, во последните 10 натпревари единствено не постигнал гол против Македонија во Варшава на 13 октомври.

Прочитајте и...  Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

Кога сме веќе кај дуелите меѓу Полска и Македонија, нашата одбрана барем го спречи супер напаѓачот да постигне гол против нас, но затоа во Варшава двапати асистираше за триумф на Полска од 2:0.

Како и да е, да се вратиме на неговиот учинок, значи два голови против Олимпијакос, по еден против Лајпциг, Црвена Звезда, Падерборн, Хофенхајм и Аусгсбург, по два против Келн и Тотенхем, а хет-трик забележа за репрезентацијата против Летонија.

Единствено Македонија ја „имаше“ таа среќа во последните 10 мечеви да не дозволи да прими погодок од полската голгетерска „машина“.

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат