Лев: Максимално сме разочарани

epa09109022 Germany's head coach Joachim Loew prior to the FIFA World Cup 2022 qualifying soccer match between Germany and North Macedonia in Duisburg, Germany, 31 March 2021. EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Германскиот селектор Јоаким Лев кој си заминува од селекторската функција по завршување на ЕП, беше шокиран од поразот на неговите избраници од Македонија.
Очекувано, германските медуми најголеми критики имаат за селекторот Лев кој пак вината ја префрли кон своите фудбалери.

– Не може да се дозволи играч да прима топка и да ја додава низ двајца наши фудбалери, како што тоа беше случај при првиот гол на Македонија. Исто така, онаа шанса на Вернер, тоа е нешто што мора да се погоди. Очигледно е, максимално сме разочарани. Изгледавме изморено, правевме грешки и бевме бавни кога одевме во напад. Македонија играше длабокот во одбраната, а ние не најдовме лек за таа нивна тактика – изјави Лев.

Гундоган: Не ја потценивме Македонија, едноставно не бевме доволно добри!

ВИДЕО: Тие се нашите фудбалски херои, еве како се слави во соблекувалната!

ВИДЕО: Игор Џамбазов ја сподели својата возбуда за фудбалската победа на Македонија

Сејдини: Најдобрата генерација во историјата на македонскиот фудбал

 

Видео на денот