Леукемија: Канцерот на крвта ги има овие симптоми што прелесно ги игнорираме

Леукемијата или канцерот на крвта вклучува голема група на болести кои се разликуваат според факторите на развој.

Леукемијата ја зафаќа и коскената срж која не може да создаде бели крвни зрнца. Телото станува чувствително на сите видови инфекции.

Статистичките податоци покажуваат дека леукемијата најчесто ја погодува старосната популација од 50 до 70 години. Симптомите може да бидат различни за одредени видови болести. Но постојат и некои симптоми што ги имаат сите типови леукемија:

 • Бледа кожа: ладни раце, анемија
 • Умор: уморот е постојан
 • Инфекција и грозница: чести инфекции
 • Диспнеа: Отежнато дишење, особено по физички активноста, губење воздух
 • Долго зараснување на раните: кожата лесно се оштетува
 • Болка во коските и зглобовите: остра или пригушена болка
 • Главоболка: долготрајна и силна главоболка
 • Воспаление на жлездите, лимфните јазли
 • Атипично крвавење
 • Губење тежина
 • Болка во стомакот, дуење, болки во долниот дел на грбот, мачнина, повраќање
 • Потење, крвавење од носот, грозница…
Прочитајте и...  Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слушајте ги сигналите на вашето тело, раната дијагноза на леукемија е клучниот фактор за нејзино излекување.

Прочитај повеќе

Еднодневно издание на Д Фестивал во Дојран

Слободен печат

Софија Милошевиќ остро возврати на нападите на Инстаграм: Сите сме различни и во тоа лежи убавината на светот!

Слободен печат

Не е лесно да ја импресионирате свекрвата: Обидете се со Свекрвина торта

Слободен печат

9 соби, 16 бањи и шипки за стриптиз! Погледнете ја новата палата на Меган и Хари вредна 14,6 милиони долари (ФОТО)

Слободен печат

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.