Летна маска за лице – Пробајте ја маската од сливи, евтина а максимално делотворна

На кожата во текот на летниот период и е потребна ревитализација, бидејќи сонцето ја суши, а кремите за сончање ја прават поподложна на акни.

Наместо овој проблем да го решавате со скапи препарати, зошто да не направите маска од сезонското овошје? Пазарите во моментов се богати со сливи, а тие се извор на витамини А, Ц, Б, Е, калиум, железо, магнезиуум, цинк, фолна киселина, ниацин…

Киселината од ова овошје го зголемува нивото на колаген во кожата, бидејќи делува како пилинг. Поради високата содржина на вода ја хидрира, а аскорбинската киселина спречува појава на акни. Витаминот Е ја подобрува еластичноста и ги ублажува порите.

Маската се прави брзо и лесно се нанесува. Добро измијте три поголеми сливи, исчистете ги од семката и испасирајте ги. Ставете ја смесата на исчистено лице, кое претходно неколку минути сте го пареле над врел чај и оставете ја маската да делува 20 минути.

Прочитајте и...  Луис Капалди, Стормзи и Мејбел освоија „Брит“ награди: Били Ајлиш за првпат ја изведе „No time to die“ во живо! (ВИДЕО)

Измијте го лицето со млака вода и ставете крема за лице. Ефектот е посилен доколку на сливите им додадете лажица мед. Маската ставајте ја два пати неделно и кожата ќе ви биде посвежа, почиста и посјајна.

Прочитај повеќе

Аманда Ли е кралица на социјалните мрежи (ФОТО)

Слободен печат

Славниот актер по кој жените лудуваа, стана татко по втор пат на 65 години! (ФОТО)

Слободен печат

Заврши снимањето на популарната серија „Модерно семејство“ ! (ФОТО)

Слободен печат

Неколку работи за кои не треба да зборувате со партнерот по сексот

Слободен печат

Поранешната девојка на Ал Пачино: Тој е голем скржавец, ми купуваше само цвеќе

Слободен печат

Актерката за улогата се спремала настапувајќи во стриптиз клуб!

Слободен печат

Остави Коментар

седумнаесет − четиринаесет =

Прочитај повеќе

Лизо на доделувањето на наградите се појави во „омот од чоколадо“, а сите ги коментираа нејзините нокти (ФОТО)

Слободен печат

Науката докажа кои се најпривлечните мажи според жените!

Слободен печат

Славниот актер искрено за најголемата грешка во животот: Бракот ми се распаѓаше, а јас пиев сè повеќе и повеќе

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ проговори за неа во неговата автобиографија!

Слободен печат

Ова е најдобрата песна за изминатата година: Дали ви се допаѓа? (ВИДЕО)

Еспресо

Џулија Робертс е повторно мета на критики поради самоубиството на нејзината сестра!

Слободен печат