„Летечкиот“ Македонец Иџе најдобар и на втората трка во Португалија

Игор Стефановски доминираше во португалската Брага/Фото: facebook.com/IgorIdzeStefanovski

Македонскиот возач продолжува да доминира во португалската Брага на патеката „Рампа дал Фапера“ во Европскиот шампионат на ридски патеки.

Игор Стефановски – Иџе ја освои повторно првата позиција (1 категорија) овојпат со остварено време 2:16.296. Воедно беше остварен нов рекорд во групата „3“.

На втората позиција се најде Габриела Кореја од Португалија, пред Хрватот Томислав Мхвич.

Нашиот Иџе претходно триумфираше и во рамките од првата трка Повеќе прочитајте ТУКА

Според програмата шампионатот ќе продолжи во Шпанија во периодот од 13-15 мај 2022 год.

Видео на денот