„ЛЕТЕЧКИОТ“ МАЈКЛ: Џордан ја избра најдобрата петорка на сите времиња! (ФОТО)

Поранешниот НБА кошаркар Мајкл Џордан ја избра најдобрата петорка на сите времиња. Секако немаше потреби да биде скромен, тој секако би бил меѓу најдобрите во историјата, а интересно е тоа што сите играчи се од неговата ера.

– Можам да зборувам само за нив, за оние со кои сум играл, затоа мојот избор ќе биде ограничен на кошаркари од мојата ера – рече Џордан, според многумина најдобриот играч на сите времиња.

На позицијата плеј го постави легендарниот кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс, Меџик Џонсон, како двојка е самиот Мајкл Џордан, потоа на позицијата крило е Скоти Пипен (неговиот соиграч од Чикаго Булс).

За четворка помалку изненадувачки е поставен Џејмс Ворти, кој со „езерџиите“ освои три шампионски прстени, и на центарот секако фантастичниот Хаким Олаџувон.

Прочитајте и...  Луда идеја или револуција: ФИФА најави роботи наместо судии на СП 2022

Значи, Меџик, Џордан, Пипен, Ворти и Олаџувон е изборот на неповторливиот, „Летечкиот“ Мајкл.

Шесткратен НБА шампион со Булси, 10 пати најдобар стрелец и петпати избран за најкорисен играч (МВП) во лигата. Девет пати бил избран во првата одбранбена петорка, а три пати бил најдобар по бројот на украдените топки.

Прочитај повеќе

Тоа би било светски „бум“: Роналдо и Меси во ист тим!?

Слободен печат

Конечниот план на „кралевите“ за преодниот рок!

Слободен печат

Родригез може да го напушти Реал за 25 милиони евра

Слободен печат

Тајсон не престанува да изненадува: Вежба на плажа и е во неверојатна форма (ВИДЕО)

Слободен печат

Зидан е лут на медиумите: Судиите постојано ни помагаат? Уморен сум од тоа…

Слободен печат

Македонската пресметка без победник, Пандев стрелаше за реми на Џенова

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сезоната во НБА нема да се доигра

Слободен печат

Ливерпул брзо се опорави од дебаклот против Сити

Слободен печат

Шокантна вест од Русија: Млад голман на тренинг бил удрен од гром

Слободен печат

На Барселона ништо не и оди од рака, Најки им испорачал фалц дресови

Слободен печат

Хамилтон ја прифати казната за инцидентот

Слободен печат

Чави ја откачи Барселона, ќе го чека идното лето и новата управа

Слободен печат