Лестер не може да гради нов стадион поради дождалец

Лестер е вистински хит во Премиер лигата и засега е единствен сериозен конкурент на Ливерпул за титулата. Менаџерот Брендан Роџерс создаде моќна екипа која ги меле противниците во Премиер лигата, „лисиците“ се во серија од осум победи по ред и заостануваат само осум бодови зад лидерот на табелата.

Иако на теренот се му оди од рака на Лестер, надвор од него сопствениците се соочуваат со проблеми околу изградбата на новиот стадион за што веќе обезбедија 136 милиони евра.

Тие веќе пронајдоа локација за иградба на новиот стадион, ја предадоа целата документација, но изградбата сè уште не е започната. Имено, на земјиштето кое избрано да се гради новиот стадион на Лестер живее ендемска врста на животни, поточно 348 дождалци (водоземно животно слично на гуштер), кои се заштитени со британскиот закон за животни.

Прочитајте и...  Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Локалните власти го стопираа проектот на Лестер, а сопствениците, семејството Шриваданапрабха се обидува да пронајде решение за невообичаениот проблем. Според властите во Лестер има само две можности, или да се преселат дождалците на друго место или да се најде друга локација за изградба на новиот стадион и спортски центар на „лисиците“.

Прочитај повеќе

Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Фудбалер на Барселона има коронавирус

Слободен печат

ЛШ: Дали Аталанта ќе го расипе роденденот на ПСЖ?

Слободен печат

Глигоров: Се враќам во клубот кој сезонава ја брка титулата!

Слободен печат

Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Слободен печат

Стартува струшкиот турнир со дербито Еурофарм Пелистер-Металург

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дончиќ во сенка на одличниот Лилард, Портланд во борба за плеј-оф! (ВИДЕО)

Слободен печат

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат