Лесни победи на Работнички и МЗТ Скопје

МЗТ Скопје со триумфот над Куманово од 92:57 речиси го ја осигура првата позција на табелата и како прв фаворит ќе го започнат плејофот. На две кола до крајот на Суперлигата, „металците“ имаат две победи повеќе од Работнички и првата позиција би ја испуштиле доколку во дуелот со Работнички загубат со 25 или повеќе поени.

„Металците“ до осмата победа победа во осмото коло од Суперлигата дојдоа на убедлив начин откако сите дилеми околу победникот ги решија во втората четвртина која ја добија со 23:7.
Во отсуство на стандардните Бојиќ, Медфорд, Вудард и Маслинко, најпрецизни беа Магдевски со 17 и Самарџиски со 16 постигнати поени. Во редовите на Куманово, најпрецизни беа Ѓекиќ и Мекиќ со по 16 постигнати поени.

Прочитајте и...  Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Актуелниот шампион со високи 99:70 го декласира Гостивар. Предводник на тимот од Градски парк беше Костов со 28 поени, додека Чековски уфрли 20 поени.

Во гевгелиската пресметка, Блокотехна ја продолжи победничката серија во дуелите со Кожув. Блокотехна до шестата победа во шесте натпревари сезонава , Блокотехна дојде со пресврт во последната четвртина.

Серијата од 20:3 ја „визира“ победата од 93:84 над Кожув со која дојде на чекор од обезбедување на третата стартна позиција во плејофот.
Кенет Фундербург одигра неверојатен натпревар постигнувајќи дури 40 поени, а Ѓумиќ даде 19 поени за Блокотехна, додека кај поразениот тим се истакна Пејн со 21 постигнат поен.

Прочитај повеќе

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен печат

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

МИА Агенција

Тажна вест, почина НБА легенда

Слободен печат

Барселона најде пари за трансферот на Лаутаро

Слободен печат

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат