6 C
Скопје

Лешочкиот манастир добива паркинг од 2300 квадратни метри

Почна финалната фаза од изградбата и уредување на голем паркинг простор меѓу Лешочкиот манастир и специјализираната болница за белодробни болести и ТБЦ во тетовски Лешок. Денеска почна асфалтирање на целокупниот простор од 2300 метри квадратни.

-Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф во Лешочкиот манастир го прими градоначалникот на општина Теарце г. Исен Асани кој беше да види како се одвива релизацијата на проектот за уредување и изградба на паркинг простор во Лешочкиот манастир. Проектот се финансираше со средства на Министерството за локална самоуправа и Бирото за регионален развој,а дел и од сопствени средства на манастирот, информираа денеска од епархијата.

Од 1 февруари во Лешочкиот манастир започна градба на новиот конак кој во текот овие десет месец беше изграден и уреден.

Прочитајте и...  Германката Хелга Шмид фаворит за генерален секретар на ОБСЕ

Воедно, во склоп на манастирот од 2019 година во неколку фази се врши конзервација и заштита на фрескоживописот во манастирската црква „Успение на Пресвета Богородица”, како и дренажа околу храмот со цел заштита од подземни води.

Дел од проектот воден од Националниот конзерваторски центар е реконструкција на стариот конак до црквата „Свети Атанасиј”.

Поврзани вести

Директорот на Фајзер: До крајот на 2021 година ќе има повеќе вакцини отколку што ќе бидат потребни

Слободен печат

Азески: Берлинскиот процес се враќа во Берлин, а ние на Балканот, има ли алтернатива

Слободен печат

СДСМ: Со илјадници апсурдни амандмани опозицијата го девалвира Собранието

Слободен печат

Дендиас и Захариева разговарале за европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Слободен печат

ВИДЕО | Станковиќ: Целта на биткоин е да биде т.н дигитално злато – Народна банка да чува дел од своите резерви во биткоини

Слободен печат

УХМР: Утринските температури над нулата

Слободен печат

Остави Коментар