Лешник – лек и храна

Уште одамна лешникот се користел за лекување на многу болести. Се верувало дека лешникот е плод на мудроста и на знаењето. Кога лешниците богато би родиле, се верувало дека претстои долга и ладна зима и дека следната година ќе се родат многу деца.

Лешниците се користени и како симболи на плодноста во обредите на свадбите. Невестата која третиот ден по венчавката би делела лешници, би потврдувала дека во бракот влегла невина. За бракот да биде среќен, бабата на зетот за време на свадбениот ручек му посипувала на главата лешници и зоб.

Плодовите на лешникот содржат 55-73% заситени масни киселини. Содржината на белите е 12 до 18%. Лешникот содржи просечно и до 5 пати повеќе калиум од останатото овошје, железо трипати повеќе, а многу е богат со магнезиум, калциум и флуор. Од витамините содржи фолна киселина десетина пати повеќе отколку останатото овошје, витамин Е и пантотенска киселина.

Прочитајте и...  Генц од Тетово го освои срцето на ќерката на Стивен Спилберг! (ФОТО)

Во народната медицина од кората на лешникот се прави чај од кој се прават облоги за отворените рани настанати од проширените вени на нозете. Чајот е добар и како лековито средство против пролив, а се користи и за лекување на хемороиди.

Најновото истражување покажува дека лешниците се одлични во превенција на срцевите болести. Шпанските научници, автори на ова истражување, нагласуваат дека покрај лешници треба да се јаде медитеранска храна во која првенствено се застапени рибите, лукот и свежото овошје бидејќи со комбинирање на брза храна резултатот изостанува.

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат