Лесен триумф за Зверев, Тим спречи сензација

Австриецот и Германецот ги оправдаа улогите на фаворити во своите дуели и се пласираа во третото коло на Австралија Опен.

Седмиот носител, Александер Зверев без многу мака во три сета со 7:6,6:4,7:5 го совлада Белорусинот Герасимов и за прв пат во Мелбурн тој не губи сет во првите две кола.

За разлика од Зверев, петтиот носител, Доминик Тим успеа да спречи сензација и го совлада 140. тенисер на светот, Алекс Болт. Тим губеше со 1:2 во сетови но на крајот по три и пол часа победи со 6:2,5:7,6:7,6:1,6:2 и обезбеди пласман во третото коло.

Успешен настап имаше и четвриот носител, Данил Медведев кој во три сета со 7:5,6:1,6:3 го совлада Педро Маринес. Успешен настап во второто коло на Австралија Опен имаа и Гаел Монфилс и Џон Иснер.

Кај дамите, рутински победи остварија Каролина Плишкова и Анџелик Кербер. Плишкова со 6:3,6:3 ја победи Лаура Зигмунд, додека Кербер со 6:3,6:2 ја елиминира Присила Хон.

Прочитајте и...  Започна маратонска трка, а ја заврши после 54 години и осум месеци!

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат