Леклер е иден шампион

Младиот возач на Ферари имаше одличен настап на двете трки во Ф1 шампионатот, на првата трка во Австралија беше петопласиран и тоа само поради шефовите на Ферари кои не му дозволија да го претекне клупскиот колега Себастијан Фетел иако беше побрз од него.

На втората трка во Бахреин, Леклер беше уште подобар, заврши како третопласиран, а доколку не му се случеа техничките проблеми со болидот, ќе се бореше за победа.

– Во Леклер го гледам идниот Ф1 шампион. Беше најбрз возач на последната трка, а ние имавме голема среќа. Шарл е добро момче, пристоен е и скромен, а кога ќе седне зад воланот не знае за страв. Тоа што е брз, добар и што ги контролира емоциите многу ќе му помогне во кариерата – вели Тото Волф, претседателот на Мерцедес.

Прочитајте и...  Магдевски: Сигурно ќе бидеме потценети од противниците и тоа мора да го искористиме

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian