Лекарите го пратија Леброн на предвремен одмор

Екипата на ЛА Лејкерс, шеста година по ред нема да игра во плејофот во НБА лигата, иако пред почетокот на сезоната амбициите беа далеку поголеми. Токму поради слабите резултати, раководството на ЛА Лејкерс го советуваше Леброн Џејмс, кој е еден од најдобрите кошаркари во историјата на НБА лигата, предвреме да ја заврши сезоната.

– Леброн сакаше да игра. Медицинскиот тим му објасни дека нема потреба да го оптоварува телото и дека е подобро да биде потполно здрав во текот на летото. Така е донесена одлуката, ќе играме без него на последните натпревари – изјави Лук Волтон, тренерот на ЛА Лејкерс.

Запрашан зашто ваквата одлука не е донесена порано, тренерот на „езерцата“ потенцира дека тука се работи за карактерот на Џејмс и неговата огромна желба за надигрување.

Прочитајте и...  Скандал во ПСЖ, Нејмар му ја украде свршеницата на соиграч

„Иако за нас е сè готово и не можеме да играме во плејофот, Леброн сака да биде на теренот и да игра со момците. Како што поминуваше времето, ни беше полесно да му објасниме дека треба да се грижи за своето здравје“, вели Волтон.

Леброн Џејмс сезонава просечно бележеше по 27.4 поени, 8.5 скокови и 8.3 асистенции по натпревар и за првпат во кариерата отсуствуваше од терените поради повреда.

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат