Лекарите го открија најраниот симптом на дијабетес: Ова е јасен знак дека шеќерот го уништува телото

Ако овој симптом се забележи навреме, дијабетесот може да се држи под контрола.

Симптоми на дијабетес тип 2 вклучуваат замор, необјасниво губење на тежината и чувство за жед.

Меѓутоа, лекарите дошле до заклучок дека пред сите нив, се развива еден симптом што е најраниот аларм за тревога.

Дијабетес тип 2 е хронична состојба при што панкреасот не може да произведе доволна количина инсулин. Иако овој процес може да изгледа безопасен, со текот на времето ги нарушува сите функции на телото. Високото ниво на шеќер во крвта може сериозно да ги оштети срцето, очите и бубрезите.

Клучен чекор е рано откривање на проблемот. Најраниот симптом, тврдат лекарите, е заматен вид, кој станува сѐ посериозен секој ден.

Прочитајте и...  Поранешната мис бара развод од полицаецот што го уби Џорџ Флојд

Дијабетесот може да предизвика заматен вид, но и стеснување на окото. Оваа состојба е позната и како дијабетична ретинопатија – резултат на проблемите со крвните садови околу мрежницата.

Кај повеќето пациенти овој проблем се развива постепено. Раното откривање и одењето на лекар, може да го спаси пациентот од посериозни проблеми какви што се целосно губење на видот.

Во окото се создава вишок течност, кој го создава заматување и го намалува фокусот. Ако оваа состојба трае неколку денови, време е да посетите лекар.

Експертите исто така нагласуваат дека заматен вид не е кај 100 отсто од случаите последица на дијабетес. Тој исто така може да биде предизвикан и од голем број други состојби, вклучувајќи суви очи, слаб вид или инфекција.

Прочитајте и...  Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Во секој случај, лекарите препорачуваат редовна контрола и следење на сите сигнали што ни ги праќа организмот.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски