Лекари без граници: Потонал брод со повеќе од 100 мигранти кај Либија – Слободен печат
ВестиПланета

Лекари без граници: Потонал брод со повеќе од 100 мигранти кај Либија

Либиската крајбрежна стража се уште не соопшти за инцидентот.

Лекари без граници соопштија денеска дека стравуваат дека брод со повеќе од 100 мигранти потонал во близина на брегот на Либија.

„Имаме многу причини да стравуваме дека се случило најлошото и дека се изгубени повеќе од сто животи”, соопштија од организацијата на Твитер.

Либиската крајбрежна стража се уште не соопшти за инцидентот.

Брод со 250 луѓе, претежно од Еритреја, потона минатиот месец источно од Триполи – 134 од нив се спасени, додека 115 се сметаа за исчезнати.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close