2 C
Скопје

Лекар од Бања Лука сексуално вознемирувал пациент во кома: Потврдено обвинението против него

Основниот суд во Бања Лука го потврди обвинението против поранешниот началник на Клиниката за анестезија и интензивно лекување на Универзитетскиот Клинички Центар на Република Српска, д-р Дарко Голиќ, за сексуално малтретирање на пациентот, беше потврдено во Основното Јавно обвинителство Бања Лука, пренесе „Новости“.

Според обвинението, Голиќ малтретирал 36-годишен маж, татко на две деца, кој лежел во УКЦ РС по сообраќајна несреќа и бил некое време во кома, по што се разбудил. Според неофицијални информации, кај пациентот е пронајдена ДНК на обвинетиот Голиќ, неговата постелнина, очила и пелени за возрасни.

Злоставувањето се случило на 19 јануари минатата година помеѓу 19 и 22 часот, а медицинскиот персонал го нашол Голиќ како се бакнува со пациентот во лице.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Идеологијата на Виктор Орбан наспроти делувањата на Европската народна партија – зошто Фидес се повлече од парламентарнта група на ЕПП

Според документите од истрагата, Голиќ е обвинет за напад врз пациентот кој бил во шок-соба. Пациентот бил во кома со денови претходно, а по будењето не можел да се брани бидејќи бил врзан за креветот, што е вообичаена постапка за спречување на самоповредување.

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар