8 C
Скопје

Лекаи им пресуди на Германците, полска лекција за Бразил!

Се одиграа вечерва и последните три натпревари од прелиминарната групна фаза на Светското првенство во Египет, во еден драматичен финиш селекцијата на Унгарија слави голема победа над Германија (29:28).

Во последниот напад победничкиот гол го постигна Лекаи, останаа уште неколку секунди за Германците, но резултатот остана непроменет.

По осум голови имаа Мате и Банхиди, а на спротивната страна седум беа дело на Шилер. Така, Унгарците со трите максимални победи во групата „А“ ќе стартува со четири бода во главната фаза. 

Со три бода во главната фаза, Хрватите подобри и од Катар!

Во групата „Б“ Полска убедливо со 33:23 го совлада Бразил, иако на полувремето имаше само „плус два“ (13:11). За Полјаците доминираа Морито и Сичко со по шест голови, а кај „кариоките“ четири запиша Лангаро.

Прочитајте и...  Официјално: Мараш го продолжи договорот со Еурофарм Пелистер

И во последниот дуел од групата „Д“ Данска ја забележа и третата победа, беше подобра од Аргентина со 31:20. Прв стрелец беше М. Хансен со седум голови, по пет имаа Браминг и Гидсел, а за „гаучосите“ П. Мартинез стрелаше шестпати.

Во продолжение можете да ги видите сите четири новоформирани групи во главната фаза на СП во која се наоѓа и Македонија која својот прв меч ќе го има утре од 15.30 часот против Словенија.

Група „1“

1.Унгарија 4 бодови
2.Шпанија 3
3.Германија 2
4.Полска 2
5.Бразил 1
6.Уругвај 0

Група „2“

1.Данска 4 бодови
2.Хрватска 3
3.Катар 2
4.Аргентина 2
5.Јапонија 1
6.Бахреин 0

Група „3“

1.Португалија 4 бодови
2.Франција 4
3.Исланд 2
4.Норвешка 2
5.Швајцарија 0
6.Алжир 0

Група „4“

1.Шведска 4 бодови
2.Русија 3
3.Египет 2
4.Словенија 2
5.Белорусија 1
6.Македонија 0

Прочитајте и...  Костески: Имаме шанса да му се реваншираме на Кадетен Шафхаузен!

Првопласираните две репрезентации од секоја група ќе продолжат во четвртфиналето на Мундијалот.

Поврзани вести

Пеп Гвардиола призна кој клуб е моментно најдобар на светот!

Слободен печат

Желбата на Лапорта: Артета за нов тренер на Барселона!?

Слободен печат

Поповиќ: Очекувањата беа поголеми, за жал реална е оваа слика на Металург!

Слободен печат

Влахо: Има напредок, но и тактички грешки кои мора да ги анулираме

Слободен печат

ФОТО: Српска спортистка и шампионка која нема раце наслика портрет на Ѓоковиќ

Слободен печат

Проблем за Милан, без Ибрахимовиќ против Манчестер јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар