Лејкерси „газат“ во НБА, сигурни и против Голден Стејт! (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс го совлада Голден Стејт со 120:94, доцна синоќа во НБА лигата триумфираа и шампионите Торонто Репторс кои беа подобри од Портланд Трејл Блејзерс со 114:106.

„Езерџиите“ славеа убедливо благодарение на одличната игра во првата и последната четвртина. Ослабените Вориорси беа рамноправен ривал во втората и третата четвртина, па го претрпеа и 10. пораз оваа сезона.

Лејкерси во шутот беа попрецизни од дистанца и под кошот, подобри во одбраната, што им ја донесе и деветтата победа во 11 одигран меч.

Леброн Џејмс оствари „трипл-дабл“ со 23 поени, шест скокови и 12 асистенции, поен помалку запиша Кајл Кузма кој имаше и пет скокови. Меѓу „воините“ се истакна Дианџело Расел со 21 поен и осум асистенции.

Прочитајте и...  Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Актуелниот шампион Торонто беше подобар од Портланд (114:106) кој го претрпе осмиот пораз. Паскал Сиакам имаше уште една одлична партија со 36 поени, шест скокови, а Фред Ван Вллит уфрли 30 поени. Во дресот на Портланд Родни Худ запиша 25 поени.

НБА, резултати

Шарлот Хорнетс-Мемфис Гризлис 117:119
Орландо Меџик-Филаделфија Сиксерс 112:97
Бостон Селтикс-Вашингтон Визардс 140:133
Хјустон Рокетс-Лос Анџелес Клиперс 102:93
Минесота Тимбервулвс-Сан Антонио Спарс 129:114
Лос Анџелес Лејкерс-Голден Стејт Вориорс 120:94
Портланд Трејл Блејзерс-Торонто Репторс 106:114

Табела:

Западна конференција –
1.Лос Анџелес Лејкерс 9-2
2.Јута Џез 8-3
3.Хјустон Рокетс 8-3

Источна конференција –
1.Бостон Селтикс 9-1
2.Торонто Репторс 7-3
3.Милвоки Бакс 7-3

Прочитај повеќе

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат

Федерер: Се ближи крајот, ќе ми недостасува тенисот

Слободен печат

Само на Пике може да му текне на натпревар да дојде со – велосипед (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас подобар од капитенот Пандев

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белгискиот суд ја поништи титулата на Бриж

Слободен печат

Поминаа шест години од најголемото понижување на „кариоките“(ВИДЕО)

Слободен печат

Нов шок за навивачите на Ливерпул, и Алкантара не доаѓа на „Енфилд“?

Слободен печат

Барселона нема скршено евро во касата, а го сака двоецот од Тотенхем

Слободен печат

Ренова го презентира засилувањето од БиХ, Хушиќ

Слободен печат

И Виландер застана на страната на Ѓоковиќ: Тој не е експерт, Владата му даде дозвола

Слободен печат