Лејкерс по една деценија се најдобри во Западната конференција (ВИДЕО)

Лос Анџелес лејкерс плејофот ќе го започне како најдобар тим во Западната конференција. Тоа беше извесно и поодамна, но конечно во Дизни Ворлд конечно го визираа првото место со триумфот над Јута од 116:108. Лејкерси имаат шест победи повеќе од второпласираниот ЛА клиперс на пет натпревари до крајот на регуралбиоти дел од сезоната.

Ентони Дејвис беше неверојатен во победата над Јута со 42 поени и 12 скокови, додека во редовите на Јута најрасположен за игра беше Донован Мичел со 33 поени.  Клиперси ќе бидат втори на Западот и во плејофот ги очекува пресметка со Далас маверикс.

Њу Орлеанс пеликанс во третиот натпревар во Орландо дојдоа до првата победа и тоа над Мемфис гризлис. Дебитантот Зајон Вилијамсон одигра само 25 минути но одигра одлично со 23 поени и скокови, а неговите пет поени во низа во финишот му донесоа предност на Њу Орлеанс од девет поени кои се покажаа како клучни за победата.

Прочитајте и...  Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Сан Антонио спарс е поразен од Филаделфија со 132:130 и направи чекор назад во борбата за осмото место во Западот.
Џоел Ембид со 27 поени беше најдобар во редовите на Филаделфија, а токму тој стави точка на победата на својот тим со поените од слободно фрлање во последната секунда.

Големи возбудувања имаше на Оклахома Сити и Денвер, на кој Никола Јокиќ го предводеше својот тим до триумф од 121-113, дури по продолжението од пет минути. Српскиот центар оствари трипл-дабл од 30 поени, 12 скокови и 10 асистенции.

Резултати:
Њу Орлеанс – Мемфис 109:99
Филаделфија – Сан Антонио 132:130
Јута – ЛА Лејкерс 108:116
Мајами – Торонто 103:107
Оклахома Сити – Денвер 113:121 (прод)
Вашингтон – Индијана 100:111

Прочитајте и...  Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Слободен печат

Баерн Минхен и Севиља вечерва играат за првиот трофеј сезонава

Слободен печат

Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Слободен печат

Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Слободен печат

Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Слободен печат

Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

Слободен печат

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат

Не е случајност: Барселона по трет пат „краде“ фудбалер пред нос на конкурените

Слободен печат

Швајцарците го продолжуваат „ловот“ на првиот човек на ФИФА,именуваа нов главен истражител

Слободен печат

„Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

Слободен печат

Лудилото на „диктаторот“ Ердоган: Турските коментатори не смеат да го изговорат името на Кантер во пренос

Слободен печат