Лејди Гага ги купи костимите на Мајкл Џексон: 240.000 долари за јакна, 100.000 долари за кристалните ракавици

Фото: Принтскрин - Инстаграм

Пејачката Лејди Гага на аукција во Лос Анџелес купи 55 костими што ги носеше починатиот „крал на попот“, Мајкл Џексон и ги воодушеви сите негови обожаватели ширум светот, пренесува Би-Би-Си.

Костимите ќе бидат стручно зачувани во духот на љубовта кон легендарниот изведувач Мајкл Џексон, ќе го паметиме по неговата храброст и неговите обожаватели ширум светот, ги информираше Гага фановите на својот твитер – профил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Max Bezerra (@maxbezerra1)


Од аукциската куќа Juliens, јакна што ја носеше Џексон за време на промотивната турнеја за албумот „Bad“ беше продадена за 240.000 долари, а ракавиците украсени со кристали за 100.000 долари.

Пејачката потроши огромна сума пари на костими и колекција.

„Бев импресионирана“ – рекла Гага која купила 55 парчиња, а особено и се допаднале кристалната јакна и ракавиците.

Костимите од колекциите на долгогодишните дизајнери на Џексон, Денис Томпкинс и Мајкл Буш, достигнаа вкупно над 5 милиони долари на аукција, а еден дел беше наменет за добротворни цели.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот