ЛЕГЕНДА: Продаден болидот со кој „царуваше“ Шумахер! (ФОТО+ВИДЕО)

Германецот неодамна влезе во легендите на овој спорт, а уште еден доказ за тоа доаѓа од Абу Даби.

Таму болидот на Ферари „Ф2002“, кој го возеше своевремено Германецот, беше продаден на аукција за неверојатна цена од околу шест милиони евра.

Болидот го дизајнираа Рој Бирн, Рос Брон и Паоло Мартинели, а Шуми во 2002. и 2003. година со него освојуваше титули, триумфирајќи на голем број Ф1 трки.

фото:твитер
фото:твитер

Да потсетиме, откако во 2013. година доживеа несреќа на Алпите, неговата здравствена состојба е во строга тајност што ја побара семејството.

Во јавноста се појавија некои информации кои само ги заинтригираа навивачите на легендарниот возач, освојувач на седум титули, најмногу досега во Формула 1, зад него на оваа вечна листа е Луис Хамилтон со шест.

Прочитајте и...  Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат