Леброн нема милост за својот поранешен клуб (ВИДЕО)

ЛА Лејкерс оствари убедлива победа од 29 поени разлика над Кливленд кавалирс.

ЛА Лејкерс ја оствари 33 победа сезонава откако со 128:99 го совлада Кливленд кавалирс кој пак го забележа 28 пораз.  „Езерцата“ во натпреварот влегоа опуштено и тоа го искористи Кливленд кој ја доби првата четвртина со 21:27, а гостите имаа предност и на полувремето (47:48).


Тоа беше знак за ѕвездата на Лејкерси и поранешен играч на Кливленд, Леброн Џејмс, да ги земе работите во свои раце. Џејмс натпреварот го заврши со 31 поен на кои им додаде и осум асистенции, а лејкерси во второто полувреме успеаја да направат предност од 30 поени во однос на првиот дел. Освен Џејмс, одлична партија имаше и Двајт Хауард со 21 поен и 15 скокови.

Прочитајте и...  Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Највозбудливиот натпревар се одигра во Сакраменто каде домашниот тим загуби со 112:114 од Орландо меџик. Победничките поени за Орландо ги постигна Арон Гордон во последната секунда. Никола Вучевиќ беше прв стрелец во победата со 26 поени, додека кај Сакраменто, рекорд во кариерата со 34 поени имаше Немања Бјелица забележа.


Неизвесно беше и во Портланд кој пред своите гледачи го совлада Шарлот со 115:112. Домашниот тим имаше предност од 16 поени на полувремето, но потоа во третиот дел Шарлот постигна дури 43 поени и ја врати неизвесноста. На крајот домашните кошаркари предводени од Демиен Лилард кој даде 30 поени беа поумешни и дојдоа до триумфот.

Прочитајте и...  Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина


Резултати:
Детроит – Њу Орлеанс 110:117
Индијана – Филаделфија 101:95
Бостон – Чикаго 113:101
Минесота – Оклахома сити 104:117
Портланд – Шарлот 115:112
Сакраменто – Орландо 112:114
ЛА Лејкерс – Кливленд 128:99

Прочитај повеќе

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат

Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Слободен печат

ЛУД РУСИН: Пред “Делиите“ се појави со шал на Партизан (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Слободен печат

Црвен картон за расизмот во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

десет + тринаесет =

Прочитај повеќе

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат