Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс се пласираа во финалето на НБА лигата откако во петтиот натпревар во финалето на Западната конференција го совладаа Денвер нагетс со 117:107.

Денвер нагетс по два големи пресврти во претходните две плеј-оф рунди кога успеваше од негатива 1:3 во победи да се врати, овој пат немаше сили за трет таков подвиг и во големото НБА финале ќе игра ЛА Лејкерс и тоа благодарение на Леброн Џејмс. ЛА Лејкерс во петтиот натпревар славеа со 117:107 и со 4:1 во победи го совладаа Денвер.

Во петтиот натпревар од плеј-оф серијата Леброн Џејмс доминираше на теренот, остварувајќи трипл-дабл од 38 поени, 16 скокови и 10 асистенции, а одлична помош имаше од Ентони Дејвис кој средбата ја заврши со 27 постигнати поени.

 

Првата четвртина помина во израмнета игра на двете екипи, а по 12 минути игра Лејкерси имаа предност од три поени. Работата на „езерцата“ им ја олесни и најдобриот играч на Денвер, Никола Јокиќ кој во првото полувреме брзо направи три лични грешки и мораше да се седне на клупата, а Лејкерси тоа го искористија да направат двоцифрена предност.

Прочитајте и...  Борел со охрабрување до Заев: Продолжете со исполнување на ЕУ реформите

Најголемата предност беше во третата четвртина кога таа изнесуваше 16 поени и тогаш се чинеше дека работата е завршена.

Но, Денвер успева да најде сили да се врати во игра, Џереми Грант и Џамал Мареј се разиграа и во финишот од четвртината се враќа неизвесноста (84:84). Крајот на третиот дел заврши со тројка на Дејвис, а во последните 12 минути, Денвер не успеа да се проближи поблиску од тие три поени. Во последната четвртина одговорноста ја презеде Леброн Џејмс и ги однесе своите Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години.

Покрај Џејмс и Дејвис, забележителна улога во победата имаа и Карузи и Грин со по 11 поени, додека во редовите на Денвер, Никола Јокиќ и Грент постигнаа по 20 поени, а Мареј еден помалку.

Прочитајте и...  Болниците се полнат, хоспитализирани се околу 500 пациенти од коронавирусот

Противник на ЛА Лејкерс во големото НБА финале ќе биде подобриот од дуелот Мајами – Бостон, а во него „жешките“ водат до 3:2 во победи.
Интересно е што во последното финале на Лејкерси, пред десет години се сретнаа со Бостон и го совладаа со 4:3 во победи.

Поврзани вести

Фати доживеа брутално понижување, Барселона покрена тужба!

Слободен печат

Заев: Со мојот брат Борисов ги храбриме комисиите да работат низ историските прашања

Слободен печат

Вучиќ: Работите се покомпликувани одошто замислуваат во Приштина

Слободен печат

Ивица Дачиќ застана на чело на Собранието на Србија: Само политички незнајковци може да кажат дека сум деградиран

Слободен печат

ФОТО: НАТО издвојува 1,4 милиони евра за борбата со пандемијата во Македонија

Слободен печат

Инфантино не е во „војна“ со УЕФА, но сака мечеви како Баерн-Бока јуниорс!

Слободен печат

Остави Коментар