12 C
Скопје

ЛЕ: Ристевски и Адеми обезедија пласман во осминафиналето, Црвена звезда не загуби од Милан но е елиминирана

Македонските репрезентативци Стефан Ристевски и Аријан Адеми ќе играат во осминафиналето во Лигата на Европа, откако нивниот тим Динамо Загреб и во реваншот од 1/16-финале славеше над рускиот Краснодар.
Динамо победи со минимални 1:0, а на првиот дуел во Русија славеше со 3:2.
И двајцата македонски репрезентативци беа едни од најдобрите играчи на натпреварот, а човек на одлука беше Оршиќ во 31. минута.

Црвена звезда е елиминирана во 1/16-финалето од Милан иако не загуби на двата натпревари. На првиот натпревар беше 2:2, додека на реваншот во Милано беше 1:1, но „росонерите“ поради повеќе голови на гости одат понатаму. Милан поведе со голот на Кеси во деветтата минута, но „црвено-белите“ израмнија преку Бен. Надежите за изненадување на Црвена звезда по исклучувањето на Марко Гобељиќ.

Прочитајте и...  Повреда на репрезентативецот Адеми, Динамо без капитенот против Виљареал!

Вистинско изненадување приреди Славија Прага која славеше на гости кај Лестер со 0:2 и го елиниминира англискиот тим. Провод во 49. минута го најави изненадувањето, додека конечниот резултат го постави Сима во 79. минута.

Пласман во осминафиналето обезбедија и Рома која со 3:1 ја совлада Брага, како и Манчестер јунајтед кој ремизира играјќи без голови со Реал Сосиедад но залихата од првиот дуел (4:0) беше доволна за пласман во следната рунда.

Резултати:
Милан – Црвена звезда 1:1 (2:2 прв натпревар)
Рома – Брага 3:1 (2:0)
Баер Леверкузен – Јанг Бојс 0:2 (3:4)
Бриж – Динамо Киев 0:1 (1:1)
Динамо Загреб  – Kраснодар 1:0 (3:2)
Лестер – Славија Прага 0:2 (0:0)
Манчестер јунајтед – Реал Сосиедад 0:0 (4:0)
ПСВ – Олимпијакос 2:1 (2:4)

Прочитајте и...  И покрај негативата, Кимих верува дека Баерн може да го елиминира ПСЖ!

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар