7 C
Скопје

ЛЕ: Ристевски и Адеми обезедија пласман во осминафиналето, Црвена звезда не загуби од Милан но е елиминирана

Македонските репрезентативци Стефан Ристевски и Аријан Адеми ќе играат во осминафиналето во Лигата на Европа, откако нивниот тим Динамо Загреб и во реваншот од 1/16-финале славеше над рускиот Краснодар.
Динамо победи со минимални 1:0, а на првиот дуел во Русија славеше со 3:2.
И двајцата македонски репрезентативци беа едни од најдобрите играчи на натпреварот, а човек на одлука беше Оршиќ во 31. минута.

Црвена звезда е елиминирана во 1/16-финалето од Милан иако не загуби на двата натпревари. На првиот натпревар беше 2:2, додека на реваншот во Милано беше 1:1, но „росонерите“ поради повеќе голови на гости одат понатаму. Милан поведе со голот на Кеси во деветтата минута, но „црвено-белите“ израмнија преку Бен. Надежите за изненадување на Црвена звезда по исклучувањето на Марко Гобељиќ.

Прочитајте и...  Точно 100 дена до стартот на Олимписките игри во Токио

Вистинско изненадување приреди Славија Прага која славеше на гости кај Лестер со 0:2 и го елиниминира англискиот тим. Провод во 49. минута го најави изненадувањето, додека конечниот резултат го постави Сима во 79. минута.

Пласман во осминафиналето обезбедија и Рома која со 3:1 ја совлада Брага, како и Манчестер јунајтед кој ремизира играјќи без голови со Реал Сосиедад но залихата од првиот дуел (4:0) беше доволна за пласман во следната рунда.