Ле Мер вети план за опоравување на економијата и контрола на трошењето

– Верувајте ми, нема да се откажеме од политиките на понуда, кои веќе ни помогнаа да победиме на индустрискиот фронт, истакна Ле Мер.

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер, кој повторно е именуван на позицијата министер за финансии, вети план за опоравување за повторно покренување на економијата.

Тој вети и дека нема да дозволи да ја испушти контролата над трошењето во земјата.

– Верувајте ми, нема да се откажеме од политиките на понуда, кои веќе ни помогнаа да победиме на индустрискиот фронт, истакна Ле Мер.

Тој спомена и дека растот во Франција бил меѓу највисоките во еврозоната пред пандемијата од новиот корона вирус Ковид – 19, пренесува „Ројтерс“.

 

Прочитајте и...  ДОКУМЕНТ НА БРИТАНСКАТА ВЛАДА ОТКРИВА: Карантинот е причина за смрт на илјадници луѓе

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат